
Roman Sosnowski
dr hab. n. med.
Dr hab. n. med. Roman Sosnowski jest urologiem, który przez ponad dwie dekady pracował w Klinice Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie a od połowy 2023 roku kieruje Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej w Szpitalu Klinicznym MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. Posiada tytuł Fellow of the European Board of Urology (FEBU) przyznawany przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Przed laty obronił przewód doktorski poświęcony historii urologii, a w 2019 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Zainteresowania medyczne Dr Romana Sosnowskiego dotyczą diagnostyki i leczenie nowotworów układu moczowo-płciowego. W swojej codziennej praktyce klinicznej koncertuje się na nowoczesnej diagnostyce oraz chirurgicznemu leczeniu schorzeń uroonkologicznych. Jego główne zainteresowania to operacje dotyczące raka prostaty, nerek, prącia czy jąder. Jest zwolennikiem i propagatorem tzw. technik minimalnie inwazyjnych. Od połowy 2023 roku wykonuje zabiegi z wykorzystaniem systemu robotowego daVinci.
Jest autorem i współautorem ponad 120 prac naukowych opublikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach oraz kilku rozdziałów w monografiach onkologiczno-urologicznych. Wśród wielu ciekawy prac naukowych należy wymieć m.in. opracowania poświęcone jakości życia związanej ze zdrowiem dotyczące takich nowotworów jak rak gruczołu krokowego, rak pęcherza moczowego, rak prącia. Innym ważnym tematem, którego dotyczyły opracowania naukowe dr Sosnowskiego to wpływ nikotyny na nowotwory układu moczowego oraz zaprzestanie palenia jako ważny element profilaktyki tych schorzeń.
Brał aktywny udział jako wykładowca, recenzent i organizator w wielu zjazdach naukowych w kraju i zagranicą m.in. Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, Światowej Federacji Nowotworów Urologicznych, Światowej Organizacji Raka Nerki.
Dr Sosnowski odbył kilka staży w wiodących klinikach urologicznych m.in. Aarhus University w Danii, Klinikum Kassel w Niemczech, Memorial Sloan-Kattering Cancer Center, New York w Stanach Zjednoczonych, Erasmus Univeristy w Rotterdamie.
Istotnym elementem pracy dr Sosnowskiego jest zaangażowanie w edukacje i rehabilitacje pacjentów. Jest twórcą programów wspierających pacjentów m.in. z rakiem prostaty (zapobieganie nietrzymaniu moczu po zabiegu), rakiem pęcherza moczowego (udzielanie wsparcia chorym po usunięciu pęcherza moczowego), rakiem prącia (rehabilitacja w zakresie funkcji społecznych i seksualnych chorych po amputacji prącia).
Ponadto aktywnie wspiera pomocą merytoryczną stowarzyszenia i grupy pacjenckie angażując się w działania związane z świadomością zdrowotną, profilaktyką pierwotną i wtórną, edukacją urologiczną. W 2012 roku wraz z Departamentem Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia był pomysłodawcą i twórcą a następnie uczestniczył w realizacji największego polskiego projektu edukacyjnego poświęconego profilaktyce chorób uro-onkologicznych (Mężczyzna 45plus).
Dr Roman Sosnowski koncertuje się w swojej pracy na zachowaniu dobrej jakości życia leczonych pacjentów, jednocześnie dążąc do jak najbardziej skutecznego leczenia nowotworów urologicznych.